Takımımız

Fazlayı Faydaya Çeviren Takım

Olcay Silahlı

Kurucu Ortak ve CEO

Çocukluk yıllarımda yaz aylarının önemli bir kısmını dedem ile birlikte tarlada geçirdim. Çocukluğuma dair en keyifli anılarımı traktör kullanmak, çapaya gitmek, tarlanın bir köşesinde oturup saatler boyu biçerdöver beklemek oluşturuyor. Hiç unutamadığım ve belki de “Gıda için Düşünce Elçisi” olmama zemin hazırlayan o anı da çocukluğumda yaşadım: tarlamızın yanındaki çöplüğe gelen kamyonların onlarca dondurmayı bu alana dökmesi. Ne zaman bir kamyon gelse yanına gider, abilerden rica eder, dondurmaları toplayıp çapadaki kadınlara dağıtırdık. İsraf ile o zamanlar başlayan mücadelemdeki dönüm noktası Dublin’de katıldığım One Young World Zirvesi oldu. Zirve sonrası Dünya’nın iyiliği için etkili işler yapmanın mümkün olduğunu göstermek ve bu küresel probleme bir çözüm geliştirmek amacı ile Arda ile birlikte Fazla Gıda’yı kurmak için çalışmalara başladık. Fazla Gıda’nın henüz sadece bir fikir oluşunun üzerinden 6 yıl geçti ve bugün FAZLA uygulaması ile bireysel tüketicileri de gıda kurtarma hareketine davet etmiş olmanın mutluluğunu yaşıyorum. “Gıda için Düşünce Elçisi” olmanın yanı sıra 2 çocuk babasıyım ve çalışmadığım zamanlarda onlarla zaman geçirmekten; birlikte toprağa dokunup doğa yürüyüşleri yapmaktan büyük keyif alıyorum. Ara ara birkaç kuple şarkı söyleyip gitarımı tıngırdatmak, ekip ile bir araya gelip voleybol oynamak ve dağ tepe gezip bilmediğim yerler keşfetmek de hobilerim arasında.

Hasan Arda Eren

Kurucu Ortak ve CTO

Her zaman meraklı bir çocuk olarak anılırdım. Üniversite hayatıma kadar aşığı olduğum Antalya’da farklı disiplinlerden yeni öğretiler ile büyümem de bu merakımı bir nebze olsun yatıştırırdı. Küçük yaşlarda bilgisayarlara karşı duyduğum ilgi ve zaman içinde yazılım dünyasına merak salmam ile üniversitede de bilgisayar bilimleri okumaya karar verdim. Mezuniyetimin hemen ardından öğrenmeye ve gelişmeye duyduğum açlık ile akademide çalışmalarımı sürdürdüm. Bilgi birikimimi ortaya koyma ve kolaylaştırıcı çözümler geliştirmeye dair isteğim hep vardı; bir gün Olcay’ın telefonu ile bu isteğimi gerçekleştireceğim alanı görmüş oldum. Öğrendiklerimi Dünya’nın iyiliği ve bu amaç etrafında bir araya gelen ekibin gelişimi için harcama tutkusu ile Fazla Gıda’yı kurma yolunda adımlarımızı attık. 2016 yılının sonunda 2 kişi çıktığımız bu yolda bugün onlarca kişi olarak #fazlaiyi bir atık yönetim sistemini partnerlerimize sunuyoruz. Aktif olarak çalışmayıp kendime zaman ayırdığımda da kız kardeşimle gezmekten çok keyif alırım. Ekip ile kamplar yapmak, çeşitli sportif aktivitelerde bulunmak hoşuma gider. Meraklı yapım sayesinde yeni yerler keşfetmeye ve yeni lezzetler denemeye her zaman açığım.

Aleyna Koca

Pazarlama Uzman Yardımcısı

Çocukluğumda yaz aylarımı, anneannem ve dedem ile bahçede meyve sebze yetiştirerek geçirirdim. Bu sebeple birçok besinin topraktan sofraya hikayesine küçük yaşta tanık olma şansı buldum. Bu yolculuğun ne denli emek taşıdığını deneyimledikten yıllar sonra bugün Fazla Gıda ile birlikte “Atık olmasın.” diyerek FAZLA için çalışmaktan keyif duyuyorum. Çalışmadığım zamanlarda ise psikoloji üzerine okumalar yapmaya, uzun yürüyüşlere çıkmaya ve bir Friends hayranı olarak sevdiğim bölümleri yeniden izlemeye bayılıyorum.

Beyza Çokkeçeci

Proje Uzman Yardımcısı

Kendimi bildim bileli çevre, doğa ve sorunları ile ilgiliydim. Lisedeyken okuduğum bir National Geographic sayısı sayesinde ise iklim krizinde gıdanın belki de hep göz önünde olan fosil yakıtlardan bile fazla etki sahibi olabileceği bir dünya ile tanıştım. Yıllar sonra Fazla Gıda’da olmayı bu yüzden istedim ve FAZLA’yı bu yüzden seviyorum. Boş zamanlarımda ise küçük canlı ve nesnelerin fotoğraflarını çekmeye, çok da popüler olmayan dilleri öğrenmeye bayılıyorum.

Burak Gündüz

Yazılım Mühendisi

İklim krizinin giderek derinleştiği, gelir dağılımı eşitsizliğinin giderek arttığı bir dönemde sadece kendiniz için değil aynı zamanda herkese fayda sağlayacak amaçlar uğruna çalışmak hissedebileceğiniz en özel duygulardan bir tanesi. Ve bu #fazlaiyi işleri yapan ekibin bir parçası olmak ise büyük mutluluk. Tabi tüm bunları yaparken doyasıya film/dizi izlemek, sosyalleşmek ve İtalyanca öğrenmek ise boş zamanlarımın favori aktivitelerinden.

Ece Demircioğlu

Ürün Müdürü / Kullanıcı
Deneyimi ve Arayüz
Tasarımcısı

Kendimi bildim bileli tasarım hayatımın içerisinde oldu. Onunla beslendim, büyüdüm, geliştim. Hayatımın her alanında ihtiyacım olmayanı reddettim, ihtiyaçlarımı azalttım. Tek bir eksiğim vardı; kaynaklarını kullandığım, yaşamaktan ve emeğimi harcamaktan keyif aldığım dünyada ne yaparsam yapayım ayak izim kalıyordu ve kalmaya da devam edecekti. Madem ayak izim kalacak, en azından benim adımlarımı takip eden birileri olsun bastığımız yerlerde hasar değil çiçekler bırakalım istedim. Fazla yolculuğum bu motivasyonla başladı ve büyüyerek devam ediyor. Bütün bunlar bir kenara, kendime kalan vakitlerde en hakiki dostum Noodle’la uzun yürüyüşler yapar, konu ayırt etmeksizin belgeseller arasında gezerim.

Kemal Mutlu

Yazılım Mühendisi

Ortaokul ve lise dönemlerinde oyun oynama tutkum ile başladı yazılım dünyasına ilgim. Bu ilgimi fark ettikten kısa süre sonra da yazılımcı olacağımı anlamıştım. Bugün, doğaya hayranlık duyan biri olarak, mesleğimi Fazla Gıda ile doğanın iyiliği için kullanmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. Kendime ayırdığım zamanlarda ise spor yapmaya özen gösteriyor, doğa fotoğrafları çekmekten ve yıldızları izlemekten büyük keyif alıyorum.

Kevser Büyük Aydın

Yazılım Mühendisi

Gıda atığını azaltmak için teknolojik çözümler üreten bir ekibin üyesi olarak FAZLA da çalıştığım için kendimi çok şanslı hissediyorum. Yarattığımız fayda benim en büyük motivasyonum. Kendimle baş başa kaldığım zamanlarda da spor yapmayı, belgesel ve durum komedisi izlemeyi çok seviyorum.

Koray Koçer

Pazarlama Müdürü

Bir anlam arayışı içindeyken tanıştım Fazla Gıda ile. Dünya için iyi işler yapmayı işinin kalbine koymuş bu ekip ile pazarlama dünyasına dair bilgi birikimimi buluşturmak benim için çok keyifli bir yolculuğun başlangıcı oldu. İklim krizinin etkilerini her kesimden insanın günden güne daha derinden hissettiği bugünlerde böyle #fazlaiyi bir ekibin parçası olmaktan çok mutluyum. Kendime ayırdığım zamanlarda da oğlum ile oyunlar oynamaktan, baterimin başına geçip üniversite yıllarından kalma birkaç parça çalmaktan ve sakin yürüyüşler yapmaktan keyif alıyorum. Tam bir burger tutkunu olarak yeni mekanlar denemeyi de çok severim.

İlker Paltun

Saha Satış Yöneticisi

İnsanlarla sohbet etmekten her zaman keyif almışımdır. Bugün dünyanın iyiliği için başlatılan bu #fazlaiyi hareketi anlatmak için İstanbul’u karış karış geziyor olmak benim için büyük motivasyon ve mutluluk kaynağı. Dünyamızın geleceği için çalışmadığım zamanlarda arabalara karşı beslediğim tutku ile yeni çıkmış araçları incelemeyi severim. Evde vakit geçirmek de oldukça hoşuma gider, ev dekorasyonu ile yakından ilgilenirim.

İsmail Harmanda

Yazılım Mühendisi

Sürdürülebilirliğin sadece yarınların değil, çoktan “dün”ün dahi en büyük sorunlarından birine dönüştüğü gezegenimizde daha yaşanabilir hayatlar için #fazlaiyi bir fikir etrafında sevdiğim işi yapmanın büyük bir mutluluğu ve huzuru içerisindeyim. Bir mühendis ve yazılım geliştirici olarak; dinamik, yenilikçi, pozitif ve evrensel değerler etrafında vücut bulmuş muhteşem bir ekibin içerisinde tecrübeler deneyimliyor olmaksa yine bir o kadar keyifli. İyi bir okur ve film/dizi takipçisiyim. Ocak-Eylül ayları benim için Grand Slam takip etmekle geçiyor. Ekran başından kalktığım anda bütün bir günümü hareket ekseninde geçirmeye ve fırsat buldukça çok sevdiğim hobim olan Tenis oynamaya çalışıyorum.

Ahmet Kaptan

Yazılım Mühendisi

Üretmekten keyif alıyor, doğa için dönüşümü fazla kalan pilavı çorba yapmaktan çok daha fazlası olarak görüyorum. Fakat zaten “doğa için” dediğimiz her şey aslında kendimiz için, daha fazla hayatta ve sağlıklı kalabilmek için değil mi? Bu dünyaya miras bırakmak için karbon ayak izimizden başka çok daha başka güzel şeylerimiz var. Kendi dünyamda ise İspanyolca konuşmayı, seyahat etmeyi ve keşfetmeyi çok seviyorum. Dans ediyor, dikiş dikiyor ve FAZLA uygulaması ile israfı önlüyorum.